Architektų studija ArchLAB

Verkių g. 5, LT - 08218 Vilnius

El. paštas: info@archlab.lt

PAKRUOJO MALŪNO KOMPLEKSAS
Objektas
Visuomeninis centras
Vieta
Pakruojis

1932m. brolių žydų Dovydo ir Solimo pastatytas malūnas, nepaisant sunkaus laikotarpio išgyveno, plėtėsi, vykdant ne vieną rekonstrukciją išaugo į respublikinės reikšmės Pakruojo malūno kompleksą: su naujausiomis technologijomis buvo gaminama apie 70 % respublikai reikalingų miežinių kruopų, avižinių miltų. Malūno kompleksą apėmė laboratorija, mechaninės dirbtuvės, džiovykla, garažai, lentpjūvė, pirtis, klubas su bilijardine, biblioteka, 5 gyvenamieji 20-ties butų namai ir kiti statiniai. Iki pat XX a. pab. malūno veikla klestėjo.

Dabar gi, nesugebėjus prisitaikyti prie laikmečio pokyčių,  jokia gamyba nebevyksta, šlovingą praeitį patyręs malūnas stūgso apleistas. Vertingas gamybinių pastatų kompleksas laukia savo dienos, kada bus galutinai nugriautas arba prikeltas naujam gyvenimui.

Pakruojo malūno kompleksą siūloma rekonstruoti iš pagrindų, pramoninės paskirties teritoriją konversijos būdu pritaikyti visuomenės reikmėms: įrengti interaktyvų technikos muziejų su kepykla ir kavine, kamerinį teatrą, jaunimo klubą su bilijardine, meno galerijas, pirtį, biblioteką ir kt. Pramoninis paveldas turi potencialo tapti „kultūros fabriku", išjudinančiu visuomeninį ir kultūrinį Pakruojo krašto gyvenimą.